Dziura w certyfikacie od Della. Producent wyjaśnia i radzimy, jak go usunąć.

Dell - logo

Dell, znany producent m.in. komputerów PC, ujawnił przedwczoraj na swoim anglojęzycznym blogu, iż certyfikat eDellRoot zawiera lukę związaną z bezpieczeństwem. Za co odpowiadał wspomniany certyfikat? Otóż, jak twierdzi gigant z Round Rock, stanowi on część narzędzia odpowiedzialnego za wsparcie techniczne, którego celem jest zwiększony komfort dla klientów podczas rozwiązywania problemów z ich systemami operacyjnymi.

Ponadto producent uspokaja i zapewnia, że nie jest to żaden podejrzany program typu malware ani adware (z reklamami), tylko pobierał on tzw. service tag (każdy komputer Della ma swój kod serwisowy na obudowie komputera), aby w szybki i wygodny sposób obsługiwać swoich klientów. Co więcej, wspomniany certyfikat nie pobiera żadnych poufnych danych ani nie będzie pobierany ponownie w przypadku, jeśli zostanie on prawidłowo usunięty.

Z dniem 24 listopada 2015 r. będzie instalowana dodatkowa aktualizacja sprawdzająca, czy certyfikat ten został już usunięty. W przeciwnym razie zostanie on usunięty automatycznie przez tą aktualizację. Poniżej prezentujemy dwie metody, jak się ręcznie pozbyć wadliwego certyfikatu:

Metoda 1 – automatyczna

Należy pobrać aktualizację klikając tutaj oraz zainstalować.

Metoda 2 – ręczna

 1. Otwórz Menedżer zadań poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i wybranie opcji „Menedżer zadań” lub wciśnięcie kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Alt]+[Del] i wybranie tej samej opcji na ekranie.
 2. Wybierz zakładkę „Usługi” w oknie Menedżera zadań.
 3. Wybierz przycisk „Otwórz usługi” na dole zakładki „Usługi”.
 4. Wyszukaj usługi o nazwie „Dell Foundation Services” i kliknij na nią lewym przyciskiem myszy.
 5. Kliknij w przycisk „Zatrzymaj usługę” znajdujący się nad listą usług (przycisk nie jest podpisany – zawiera tylko i wyłącznie ikonkę odpowiedzialną za zatrzymanie, jak w odtwarzaczu multimedialnym).
 6. Otwórz Eksplorator plików, przejdź po kolei do katalogu C:\Program Files\Dell\Dell Foundation Services i usuń plik o nazwie „Dell.Foundation.Agent.Plugins.eDell.dll” .
 7. Może wyskoczyć komunikat ostrzegawczy, po czym należy wcisnąć przycisk Kontynuuj.
 8. Wciśnij kombinację klawiszy [Win]+[R] bądź kliknij prawym przyciskiem myszy na menu Start (dotyczy wyłącznie Windows 8/8.1/10) i wybierz Uruchom. Wprowadź w polu „certmgr.msc” i zatwierdź klawiszem [Enter].
 9. Może wyskoczyć komunikat związany z kontrolą konta użytkownika, po czym wciskamy przycisk Tak.
 10. Po otwarciu menedżera certyfikatów kliknij dwa razy na „Zaufane główne urzędy certyfikacji„, następnie również dwa razy kliknij na folder „Certyfikaty” .
 11. Wybierz certyfikat eDellRoot z prawego panelu okna.
 12. Wciśnij ikonkę X na pasku narzędzi.
  UWAGA! Należy ABSOLUTNIE upewnić się, że zaznaczony do usunięcia certyfikat to „eDellRoot”. Usunięcie innych certyfikatów niezwiązanych z tym tematem może powodować niestabilną pracę systemu operacyjnego, dlatego nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku błędu.
 13. Pojawi się pytanie, czy na pewno sunąć ten certyfikat, więc wybierz Tak.
 14. Po wybraniu opcji twierdzącej certyfikat powinien być usunięty.
 15. Wróć do okna Usługi i kliknij ponownie na „Dell Foundation Services” i kliknij w przycisk „Uruchom usługę” .
 16. Zamknij wszystkie okna, które były otwarte. Gotowe.

Jak widać Dell nie chciał powtórzyć tego samego błędu, co Lenovo i dlatego postanowił zareagować. A więc nie czekajcie posiadacze komputerów Dell, tylko działajcie!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *