Małe tablety z Windows 10 bez systemowego pulpitu

win10 tabletySzef działu projektowego Windowsa, Joe Belfiore potwierdził, że w nowych tabletach z systemem operacyjnym Windows 10, brak będzie systemowego pulpitu. Ograniczeniu podlegają wyłącznie urządzania z ekranem o przekątnej mniejszej niż 8 cali.

 Na portalu Tweeter, Belfiore przyznał, że pulpit znajdzie się wyłącznie na urządzeniach z 8 calowym lub większym ekranem. W pozostałych urządzeniach, tj. smartfonach, małych tabletach i phabletach zobaczymy pełnoekranowy interfejs Startu. Co za tym idzie małe tablety nie będą obsługiwały aplikacji Win32. Informacje te zostały przekazane do publicznej wiadomości dopiero po tym, jak zaistniało podejrzenie, że Windows 10 pojawi się w małych tabletach powstałych na strukturze ARM. Ona jednak będzie zarezerwowana tylko dla tych urządzeń, które mają przynajmniej 8 calowy ekran.

Usunięcie pulpitu systemowego nie zbiera jednoznacznych opinii. W pewnych kręgach mówi się, że jest to dobry krok Microsoftu. Pozwala bowiem uniknąć negatywnych reakcji, które wynikają z wprowadzenia Windowsa i tabletów Surface, które korzystały z bardzo ubogiej wersji pulpitu. Inni natomiast uważają, że architektura x86 stwarza bardzo szerokie pole do popisu, a brak tego rozwiązania sprawi, że system zacznie przypominać Androida.

Według Joe’go Belfiore dzisiejsze urządzenia mobilne, z małymi tabletami włącznie, działają bez zarzutu na Windows 7, a po zmianie oprogramowania na 10 nadal będą posiadały systemowy pulpit i zainstalowane wcześniej aplikacje. Tak więc brak pulpitu dostrzegą tylko Ci, którzy kupią nowy, mały tablet z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows 10.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Małe tablety z Windows 10 bez systemowego pulpitu, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

2 thoughts on “Małe tablety z Windows 10 bez systemowego pulpitu

 1. Jest to moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie, poniżej 8 cali to już raczej większy smartfon niż tablet.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 2. Trochę to dziwne… W tabletach z win 8.1 nie ma problemów z uruchamianiem aplikacji desktopowych, nawet na tzw. budżetówkach za 300 zł . Trochę to niebezpieczne posunięcie- zerwanie z dotychczasową strategią jedności. Ale możliwe jest takie rozwiązanie, gdzie licencje na W10 dla urządzeń poniżej 8 cali będą wydawane bezpłatnie, a co za tym idzie zobaczymy tablet np marki Marka za 200 zł z 1GB RAMu. i prawie pełnoprawnym W10.
  Pozostaje problem dot. wsparcia deweloperskiego dla Dziesiątki…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *