Microsoft wydaje RSAT dla Windows 10

windows server 10Mimo że od premiery Windows 10 minął już prawie miesiąc, do tej pory nie można było zarządzać z niego serwerowymi usługami Microsoftu. W Windows 10 brak było narzędzi Remote Server Administration Tools.

Tytułowe RSAT to w języku polskim Narzędzia Administracji Zdalnej Serwera, które składają się z różnych komponentów. Najważniejszym składnikiem RSAT jest konsola Server Manager, która umożliwia na zarządzanie systemami Windows Server za pomocą usługi Windows Remote Management (WinRM). Konsola ta umożliwia dodawanie wielu serwerów i łączenie ich w grupy oraz monitorowanie w sposób zbiorczy parametrów ich pracy. Dzięki niej można ponadto instalować i usuwać role oraz funkcje serwera, a także restartować system czy przeglądać logi. Za pomocą RSAT możemy również zarządzać usługą Active Directory, klastrami Failover Clustering, usługą DFS czy też zasadami Group Policy.

Bez RSAT niemalże niemożliwe byłoby zarządzanie każdym serwerem z osobna za pomocą pulpitu zdalnego, dlatego też taka konsola jest koniecznością. Mało tego, na ten moment znacząca część serwerów Windows pracuje na instalacji typu Core, która nie posiada graficznego interfejsu użytkownika.

Dlatego też teraz, po opublikowaniu RSAT administratorzy systemów mogą już bez obaw przenosić się na Windows 10, bo mają dostęp do narzędzi, które pozwolą im na sprawne zarządzanie serwerami. Administratorzy, którzy zrobili przesiadkę wcześniej, bardzo boleśnie odczuli brak RSAT, teraz mogą odetchnąć.

Na ten moment RSAT dostępny jest do pobrania tylko w wersji dla anglojęzycznego systemu Windows 10.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Microsoft wydaje RSAT dla Windows 10, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *