Windows 10 ma nowe sposoby na zabezpieczenie przed naruszeniem danych w Internecie

Windows 10 Technical PreviewW Internecie jest masa usług zawierających m.in. dwuskładnikowe uwierzytelnianie konta, aby zminimalizować szanse, że ktoś się może włamać do naszego konta. Pytanie, jak do tego mają się nasze pecety i telefony? Według streszczenia dotyczącego zabezpieczeń, który opracował Microsoft, zabezpieczenie przed wyciekiem danych ma być wprowadzone również w systemie Windows 10.

Nowy system operacyjny opcjonalnie potraktuje urządzenie (w tym także urządzenia znajdujące się w pobliżu, np. telefon) jako jeden z etapów uwierzytelniania podczas logowania się do konta lokalnego bądź internetowego. Następnym etapem uwierzytelniania będzie kod PIN bądź dane biometryczne, np. czytnik linii papilarnych. Gdyby hakerzy znaleźli login siedząc na serwerze, to i tak nie będą w stanie go użyć do jakichkolwiek celów, gdyż nie będą mieli w pobliżu akcesorium, a także w niektórych przypadkach będą im potrzebne fałszywe odciski palców.

Warto zaznaczyć, że Microsoft opiera się wyłącznie na powyższych metodach, aby ochronić nasze prywatne dobra. Nowa platforma przechowa tokeny dostępu do danych w bezpiecznym „kontenerze”, który nie może być narażony na różnego rodzaju ataki, nawet jeśli intruz dokona sporych zmian bezpośrednio w kodzie jądra systemu. Co więcej, dane prywatne oraz służbowe będą trzymane oddzielnie (podobnie jak w Android for Work lub Blackberry Balance), uzyskamy ręczną kontrolę nad wirtualnymi sieciami prywatnymi oraz firmy będą mogły powstrzymać kadrę przed instalowaniem niepodpisanych cyfrowo aplikacji.

Z drugiej strony nie oznacza to, że nie musimy się więcej martwić o kontrolę naszych danych zaraz po zainstalowaniu systemu Windows 10. Najważniejsze jest jednak to, że szanse na spowodowanie „katastrofy” związanej bezpieczeństwem zostaną zredukowane.

Cieszą nas poczynania giganta z Remdond w tej kwestii. Mamy nadzieję, że to się nie odbije na zwiększonej ilości gromadzonych danych przez producenta oraz amerykańskie instytucje podczas korzystania z systemu Windows 10.

Źródła: Windows For Your Business, The Fire Hose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Windows 10 ma nowe sposoby na zabezpieczenie przed naruszeniem danych w Internecie, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *