Windows 10 zużywa za dużo RAM-u? Sprawdź dlaczego

W wersji Windows 10 build 10525 pojawiła się funkcja kompresji w mechanizmie zarządzania pamięcią. Funkcja ta jawi się w dość nietypowy sposób, gdyż w Menadżerze zadań uwidacznia się, jakoby system zużywał znacznie więcej pamięci RAM niż jest to konieczne.

Część użytkowników doznała szoku, widząc takie parametry, ale w rzeczywistości nie ma się czego obawiać. Większe obciążenie pamięci to nic innego jak kompresja niewykorzystanych w tym momencie stron. Mechanizm ten zastępuje standardowe zapisywanie stron na dysku komputera. Dzięki temu rozwiązaniu pamięć operacyjna zostaje odciążona i może być wykorzystana na aktualnie działające aplikacje.

Co ciekawe takie zużycie pamięci RAM było obserwowane już 7 sierpnia, czyli jeszcze zanim Microsoft opisał tę funkcjonalność na swoim blogu. Wygląda na ta, że funkcję kompresowania zyskali wszyscy użytkownicy, a nie tylko ci, którzy brali udział w programie Insider. Tylko dlaczego Microsoft nie poinformował o mechanizmie jeszcze przez opublikowaniem build 10525?

Przypuszczalnie nowa funkcja została udostępniona określonej grupie użytkowników w ramach testów, ale nie wiemy, ile urządzeń do dziś ją uzyskało. Jeżeli faktycznie tak było, to możemy przypuszczać, że podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku innych usprawnień systemu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (2 votes cast)
Windows 10 zużywa za dużo RAM-u? Sprawdź dlaczego, 2.5 out of 5 based on 2 ratings

One thought on “Windows 10 zużywa za dużo RAM-u? Sprawdź dlaczego

  1. Mi to się kompletnie nie podoba bo jak gram zamiast gra jak na 8 wykorzystać 1800 MB ramu wykorzystuje 300 MB a system 1200 MB przez co gra działa tragicznie niechże to lepiej usuną.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +2 (from 2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *