Wydano Windows 10 Insider Preview build 10158

win10build30 czerwca Microsoft udostępnił najprawdopodobniej ostatnią, podglądową wersję Windows 10, który będzie wydany już 29 lipca. W Windows 10 Insider Preview build 10158 możemy dostrzec przede wszystkim zmieniony interfejs, dodany przycisk Home oraz nową przeglądarkę – Edge.

Poprzednie, podglądowe wersje nowego systemu operacyjnego pozostawiały wiele do życzenia. Użytkownicy programu Windows Insider obawiali się, że Microsoft nie zdoła dokonać koniecznych poprawek, zanim nastąpi dzień przewidywanej premiery. Jednakże Windows 10 Insider Preview build 10158 pokazuje, że system jest już niemalże gotowy i możemy oczekiwać naprawdę dużej satysfakcji z jego użytkowania.

Nowy interfejs

Na pierwszy plan wysuwają się wspomniane wcześniej zmiany w interfejsie. Co prawda nie są one znaczące, ale od razu widać, że bardzo poprawiają jakość pracy z systemem. Wprowadzono zmiany w module pracy z tabletem, a także w Continuum. Będę one bardziej kompatybilne z aplikacjami, które na ten moment działają na Windows 8 i Windows 8.1. Przesuwając kursor w menu „Start” w górę i w lewo, uzyskamy dostęp do pola „Wszystkie programy”. Na pasku zadań natomiast pojawią się nowe animacje aplikacji. Ikony programów będą świeciły na pomarańczowo, a w przypadku kopiowania lub pobierania plików, zobaczymy nie biały, a zielony pasek.

Nowa wersja Cortany

Istotne zmiany poczynione zostały również w Cortanie (głosowym asystencie). Zyskał on ciemny motyw, a także powiadomienia o wyjściu do pracy czy wyjeździe na lotnisko. W Cortanie będzie można również wysyłać e-maile dzięki komendom głosowym (niestety tylko w przypadku anglojęzycznych mieszkańców USA). Asystent będzie również zintegrowany z Office 365, co pozwoli na informowanie o zdarzeniach z kalendarza, ważnych spotkaniach, czy szacowanym czasie dojazdu do pracy.

Nowa przeglądarka

Domyślną przeglądarką systemu operacyjnego będzie Microsoft Edge. Zyska ona wspomniany wyżej przycisk Home. Dodatkowo w Edge znajdziemy ciemny motyw kolorystyczny, a także opcję importowania zakładek z innych przeglądarek internetowych i możliwość dostosowania ekranu startowego i widoku kart.
Nowa aplikacja „Zdjęcia”

Ostatnią, ważną aktualizacją, jaką znajdziemy w Windows 10 Insider Preview build 10158, jest zwiększona szybkość i stabilność aplikacji „Zdjęcia”. Będzie miała ona możliwość odtwarzania animowanych GIF-ów oraz dodana zostanie opcja „Otwórz za pomocą”.

Wygląda na to, że zaprezentowana wersja jest już ostatnią, ale znając życie, w dniu premiery Microsoft pewnie zaskoczy nas czymś jeszcze.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
Wydano Windows 10 Insider Preview build 10158, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *